Europoseł Zalewska: Tempo szczepień w UE jest absolutnie niewystarczające

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) PE miała miejsce wymiana poglądów z Komisją na temat szczepionek w UE z udziałem Dyrektor Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (SANTE) Sandry Galliny. Udział w dyskusji wzięły eurodeputowane Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska i Joanna Kopcińska.

Anna Zalewska stwierdziła, że dzisiejsza dyskusja jest bardzo ważna, należy jednak zastanowić się nad długą dyskusją i nad stałym monitoringiem przebiegu zakupu szczepionek i samych szczepień.

Eurodeputowana zwróciła uwagę na tempo szczepień. „Europejczycy mówią, że tempo jest absolutnie niewystarczające, patrzą z zazdrością na Izrael i Wielką Brytanię” – mówiła polska polityk i prosiła o wyjaśnienie, z czego to słabe tempo wynika. Jak wskazała europosłanka, Europejczycy mówią też, że potrzebują przejrzystości, nie tylko jeśli chodzi o umowy i ich treść, ale również zapisy Komisji, która powinna pokazywać, że walczy z nacjonalizmami szczepionkowymi. „Chcę zobaczyć także, jak wyglądają terminy. Które szczepionki są już procedowane, kiedy spodziewane są zakończenia tychże procedur?” – pytała. Anna Zalewska powiedziała, że Europejczycy chcą również wyciągnięcia konsekwencji „w stosunku do krajów, które łamią zasady solidarności”.