Europoseł PiS Anna Zalewska pyta KE o szczepionki przeciw COVID-19

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska skierowała pytanie do Komisji Europejskiej na temat rekomendacji w sprawie zmiany procedury podawania szczepionki przeciwko COVID-19.

 

„W związku z rozpoczęciem szczepień w Europie przeciwko COVID-19 z niepokojem obserwuję wątpliwości środowiska medycznego, dotyczące informacji zamieszczonych w dokumencie „Charakterystyka Produktu Leczniczego Comirnaty”, wydanego przez Europejską Agencję Leków” – czytamy w piśmie. Europosłanka zauważyła, że z każdej fiolki podawanego produktu można uzyskać w praktyce sześć dawek szczepionki, tymczasem zgodnie z zatwierdzonymi procedurami medycznymi z każdej fiolki produktu powinno zostać podane jedynie 5 takich dawek. „Na szkoleniach przedstawiciele producenta szczepionki firmy Pfizer, informują, że szósta dawka jest zapasowa, zatem zgodnie z ich zaleceniami nie można optymalnie wykorzystać wszystkich ampułek” – wskazała polska polityk i dodała, że poszczególne kraje europejskie próbują rozwiązać ten problem chociażby poprzez publikacje specjalnych komunikatów z rekomendacją, że możliwe jest pozyskanie i podanie sześciu dawek z jednej fiolki. Niestety jednak, jak podkreśliła eurodeputowana, konieczna wydaje się analiza prawna czy tego typu deklaracje pozwalają na zmianę zatwierdzonej procedury, opisanej w dokumencie zwanym charakterystyką produktu medycznego.

 

W związku z powyższym Anna Zalewska zapytała czy Europejska Agencja Leków pracuje już nad oficjalną zmianą w tym zakresie. „Kiedy zostanie wydana rekomendacja, która mogłaby zmienić procedury podawania szczepionki?” – pytała europosłanka i poprosiła o natychmiastową odpowiedź i jej upublicznienie.