Europoseł Anna Zalewska pyta KE o zakup szczepionki przez rząd Niemiec poza kolejnością

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreślała, że obowiązujące prawnie uzgodnienia, w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19, nie dopuszczają „równoległych negocjacji, równoległych kontraktów”, a umowy z firmami Unia Europejska negocjuje w imieniu państw członkowskich. Uzgodnienia te miały zapewnić, że żaden kraj nie będzie uprzywilejowany, jeśli chodzi o dostęp do szczepionek.

Dlatego bardzo duże kontrowersje budzi zakup dodatkowych 30 mln dawek szczepionek BioNTech i CureVac przez rząd Niemiec. Szczególnie, że umowy na zakup tych szczepionek, nie zostały publicznie ogłoszone przy ich podpisywaniu, czyli jesienią. Wspólnota ustaliła, że szczepionki miały zostać rozdzielone między kraje sprawiedliwie – proporcjonalnie do liczby mieszkańców, nie było zgody na rozmowy dwustronne z przedsiębiorstwami, z którymi ona negocjowała. Rząd Niemiec naruszył te uzgodnienia i zostało to ukryte.
Ponadto pojawiają się informacje, że kolejne kraje członkowskie zamierzają dokupić dodatkowe dawki szczepionek. Panuje chaos informacyjny.

W związku z powyższym chciałabym zapytać:

1) Kiedy Komisja Europejska dowiedziała się o zakupie dodatkowych szczepionek przez rząd Niemiec?

2) Czy i jakie konsekwencje prawne grożą Niemcom za zignorowanie uzgodnień unijnych w sprawie zakupów szczepionek?

3) Czy przyjęta strategia w sprawie szczepionek nadal obowiązuje wszystkich, czy może są kraje uprzywilejowane, które bez żadnych konsekwencji mogą łamać wcześniejsze uzgodnienia?

Proszę o natychmiastową odpowiedź i jej upublicznienie.

Anna Zalewska