Europoseł Anna Zalewska pyta KE o fuzję firm motoryzacyjnych Fiat Chrysler i Peugeot.

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała dziś pytanie do KE ws. fuzji firm motoryzacyjnych Fiat Chrysler Automobiles N.V. („FCA”) i Peugeot S.A. („PSA”).

Eurodeputowana wyjaśniła, że Komisja Europejska wszczęła 17 czerwca br. szczegółowe dochodzenie w celu oceny proponowanego połączenia firm motoryzacyjnych Fiat Chrysler Automobiles N.V. („FCA”) i Peugeot S.A. („PSA”), zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. “Komisja obawia się m. in., że proponowana transakcja może znacznie ograniczyć konkurencję dla niektórych rodzajów lekkich samochodów dostawczych w następujących państwach członkowskich: Belgia, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Litwa, Luksemburg, Polska, Portugalia , Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii” – dodała.

Jak zauważyła Anna Zalewska na przestrzeni lat firmy te uzyskiwały wsparcie władz krajowych i lokalnych dla swoich przedsięwzięć, co z kolei wiązało się z podejmowaniem przez nie rozmaitych zobowiązań i deklaracji wobec Polski.

W związku z tym polska polityk chciała wiedzieć, czy Komisja zamierza zbadać, czy oba te podmioty w wyniku fuzji podtrzymają realizację wszelkich podjętych w Polsce zobowiązań, jako warunek ewentualnej zgody na połączenie firm. Anna Zalewska podkreśliła, że szczególnie ważną kwestią jest utrzymanie poziomu zatrudnienia przez oba podmioty. Jak wyjaśniła, obecnie Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Polsce stanowi grupę, w skład której wchodzi szesnaście polskich spółek, zatrudniających ponad 9 tys. osób. Grupa PSA (PSA – Peugeot Société Anonyme) posiada w Polsce 2 zakłady produkcyjne. “Czy połączenie obu spółek spowoduje redukcję zatrudnienia? Szczególnie w rejonie Śląska, gdzie zakłady posiadają oba podmioty” – dopytywała eurodeputowana.