Europoseł Anna Zalewska wzywa Komisje Europejską do walki z fake newsami

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska skierowała pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie regulacji dotyczących fake news.

„W okresie pandemii w sposób szczególnie dotkliwy odczuwane są skutki wszelkich nieprawdziwych informacji i kłamstw, rozpowszechnianych w mediach publicznych i społecznościowych” – czytamy w piśmie. Anna Zalewska stwierdziła, że stanowią one niejednokrotnie zagrożenie poprawnego funkcjonowania wielu służb publicznych oraz wywołują zaniepokojenie i dezorientację ogromnych grup społecznych. „Dostrzegając wagę tych problemów dużo wcześniej, dwa kraje członkowskie przyjęły regulacje w sposób zdecydowany zwalczające wszelkie formy fake news i skutkujące poważnymi konsekwencjami dla ich autorów lub podmiotów rozpowszechniających. To Niemcy w ustawie „Netzwerkdurchsetzungsgesetz” w roku 2017 oraz Francja w „De loi relative à la lutte contre la manipulation de l’information” w roku 2018” – mówiła.  

W związku z powyższym polska polityk spytała, czy Komisja dostrzega pilną potrzebę jednolitego aktu dla całej Wspólnoty, który zapobiegnie bezkarnemu rozpowszechnianiu fake news – od godzących w dobre imię zwykłych ludzi, po informacje generowane przez specjalne podmioty, zakłócające funkcjonowanie państw i ich struktur? „Kiedy podjęte zostaną działania w tym kierunku?” – pytała Zalewska.