Anna Zalewska : Przed rozpisaniem strategii różnorodności biologicznej porozmawiajmy z rolnikami

W Parlamencie Europejskim w Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) odbyła się dziś wymiana poglądów z Komisarzem ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa, Virginijusem Sinkevičisem na temat strategii różnorodności biologicznej. Udział w dyskusji wzięła eurodeputowana PiS, Anna Zalewska.

 

Anna Zalewska mówiła, że założenia strategii różnorodności biologicznej są słuszne, natomiast, jeżeli nie zostanie ona policzona i oprzyrządowana finansowo, będzie tylko marzeniem albo manifestem. „Czy do 2021 roku, kiedy  pojawią się konkretne plany odbudowy przyrody UE, te pieniądze zostaną przedstawione?” – pytała eurodeputowana.

 

Europosłanka przestrzegała, że przy przygotowywaniu planu, warto będzie przeanalizować dyrektywy i rozporządzenia, dlatego że niektóre są przestarzałe i niespójne z ową strategią, co daje efekt ich nieprzestrzegania i lekceważenia. Polska polityk poruszyła też temat dialogu z tymi, którzy będą realizować strategię, ratować bioróżnorodność, bo, jak zauważyła eurodeputowana, zdaje się, że rolnicy, rybacy czy leśnicy od kilku miesięcy słyszą, że wszystko będzie na ich barkach. „Warto ich zapytać, jak konkretnie przełożyć strategię zanim nastąpi rozpisanie planu” – podkreśliła Anna Zalewska.