Anna Zalewska pyta o strategię UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała dziś zapytanie do Komisji Europejskiej dotyczące strategii UE w zakresie przystosowania się do zmian klimatu.

“Komisja Europejska przyjęła 24 lutego 2021 nową Strategię UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu, w której nakreślono, jak przygotować się na nieuniknione skutki tej zmiany” – czytamy w interpelacji.

Jak wyjaśnia Zalewska, Komisja deklaruje, że będzie niezmiennie uwzględniać kwestię odporności na zmianę klimatu we wszystkich odpowiednich obszarach polityki. “Będzie wspierać dalszy rozwój i wdrażanie strategii i planów adaptacyjnych, z uwzględnieniem trzech przekrojowych priorytetów: włączenia przystosowania do zmiany klimatu do polityki makrofiskalnej, rozwiązań adaptacyjnych opartych na zasobach przyrody oraz lokalnych działań adaptacyjnych” – dodaje.

Eurodeputowana PiS przytoczyła również wypowiedzi Komisarza Timmermansa, który mówił m.in:  że należy wziąć pod uwagę wpływ zmiany klimatu na politykę fiskalną, a także, że luka w ochronie klimatu w Europie jest nadal duża, a ciężar finansowy klęsk żywiołowych zbyt często spada na nieubezpieczone rodziny i przedsiębiorstwa lub finanse publiczne.

W związku z powyższym Anna Zalewska pyta Komisję jaki jest harmonogram działań na rzecz adaptacji, jakie są źródła finansowania nowej strategii oraz w jaki sposób Komisja zamierza wypełnić lukę między planowaniem a wdrażaniem adaptacji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.