Anna Zalewska pyta Komisję o tymczasowe ramy pomocy państw

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska skierowała pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie tymczasowych ram pomocy państwa.
Anna Zalewska wskazała, że 13 października 2020 r. KE podjęła decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania i rozszerzeniu zakresu tymczasowych ram pomocy państwa, przyjętych 19 marca 2020 r., aby wesprzeć gospodarkę w kontekście pandemii koronawirusa.
Okres obowiązywania wszystkich sekcji tymczasowych ram zostaje przedłużony o sześć miesięcy, tj. do 30 czerwca 2021 r., a w przypadku sekcji umożliwiającej wsparcie w postaci dokapitalizowania zostaje on przedłużony o trzy miesiące, tj. do 30 września 2021 r.”– czytamy w piśmie.
W związku z tym eurodeputowana zadała pytania, dotyczące możliwości przekazania podmiotom środków służących dokapitalizowaniu oraz wsparcia na opłacenie niepokrytych kosztów stałych przedsiębiorstw.
“Czy pomoc ta jest dopuszczalna dla wszystkich funkcjonujących przedsiębiorstw, w tym korzystających z innych form wsparcia? W szczególności czy możliwe jest – w celu realizacji określonych w tych ramach zadań – wsparcie podmiotów będących w trakcie konwersji produkcji bądź likwidacji, realizujących programy prowadzące do osiągnięcia zaplanowanych celów klimatycznych?” – pytała.
Europosłanka chciała też wiedzieć, czy uzyskanie takiej pomocy w celu przetrwania przez te podmioty oraz późniejsze rozliczenia, wydłużą termin wygaszenia konkretnych zakładów, szczególnie w przypadku skorzystania z dopuszczalnych środków w postaci gwarancji państwowych, na pożyczki zaciągnięte przez te przedsiębiorstwa w bankach, czy też subsydiowanych pożyczek ze środków publicznych dla przedsiębiorstw do czasu ich spłaty.