Anna Zalewska o wynagrodzeniu minimalnym w UE

W trakcie wczorajszego (5.03.2021) posiedzenia Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) miała miejsce debata na temat adekwatnego wynagrodzenia minimalnego w Unii Europejskiej. W dyskusji udział wzięła eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.

Anna Zalewska mówiła, że praca i godna płaca to jedno z podstawowych praw człowieka, dlatego przez pracę nad płacą minimalną, UE wysyła ważny komunikat do Europejczyków, udowadnia, że się o nich troszczy.  Jednak, jak wskazała eurodeputowana, wiele kwestii pozostaje do przedyskutowania, jak chociażby strategiczne rozstrzygnięcia. „ Musimy zastanowić się, na ile UE ma prawo, zgodnie z traktatami, ingerować w decyzje  poszczególnych krajów członkowskich” – powiedziała polska polityk i dodała, że oczywiście można mówić o wytycznych, promocji, wskazówkach, czy wspólnych raportach, natomiast takie prace nie przyniosą ponadnarodowego efektu, jaki wybrzmiewa z propozycji dyrektywy i trzeba być bardzo ostrożnym, bo kraje członkowskie z dużym dystansem podchodzą do tych zapisów.

„Obawiam się też, widocznych w propozycji, nadbiurokracji i nadraportowania – możemy doprowadzić do tego, że całą ideę przysłonimy zapisami, które spowodują niechęć do rozwiązań, mających prowadzić do najwyższej płacy minimalnej w poszczególnych krajach” – zauważyła była Minister Edukacji Narodowej. Jako przykład dobrych praktyk europosłanka wskazała Polskę, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat, płaca minimalna wzrosła dwukrotnie. Anna Zalewska zwróciła uwagę na jeszcze jedno zagrożenie związane z nadregulacją. „Możemy doprowadzić do ucieczki z umów o pracę do umów śmieciowych, umów zleceń. Musimy też pamiętać o samozatrudnieniu i o tym, co stało się popularne w trakcie pandemii, ale pozostanie z nami, czyli praca zdalna, która nie została w żaden sposób włączona do różnego rodzaju zjawisk kodeksowych” – podsumowała eurodeputowana.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.