Anna Zalewska: Europejskie Prawo Klimatyczne to test naszej parlamentarnej odpowiedzialności

Anna Zalewska: Europejskie Prawo Klimatyczne to test naszej parlamentarnej odpowiedzialności

W czasie bieżacej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce dyskusja na temat Europejskiego Prawa Klimatycznego.  Głos w debacie w imieniu Grupy EKR, zabrała europosłanka Anna Zalewska.

 

„To moment naszej parlamentarnej odpowiedzialności” – mówiła Anna Zalewska. Eurodeputowana stwierdziła, że PE owszem obiecywał ochronę środowiska, wody, powietrza, ale obiecywał też odpowiedzialność, posługiwanie się faktami i weryfikację konsekwencji. „Tak, myślimy o tym co się będzie dziać za dziesięć lat, za dwadzieścia i trzydzieści. Ale musimy też myśleć co będzie się dziać za rok, dwa i trzy lata” – powiedziała. Według polskiej polityk, po zapoznaniu się z oceną wpływu, można zobaczyć, jak beztrosko mówi on o tym jak wzrośnie bezrobocie, ubóstwo energetyczne, ceny wody, śmieci czy energii. „Tego naszym obywatelom nie obiecywaliśmy. Obiecywaliśmy im solidarność europejską i poszanowanie traktatów” – powiedziała.

Eurodeputowana stwierdziła, że PE obiecywał też rozsądek. „Jeszcze kilka miesięcy temu słyszeliśmy od Europejskiej Agencji Środowiska, że nie jesteśmy w stanie zrealizować ambitnego celu 40%, a już mówimy o 55%, wiedząc co się stanie z cenami uprawnień – podczas pandemii ponad dwukrotnie wzrosła cena za tonę dwutlenku węgla” – mówiła. Zalewska odniosła się też do sytuacji rolników, wskazując, że nie dość, że PE uważa, że tylko oni są odpowiedzialni za realizację strategii bioróżnorodności i strategii od pola do stołu, to jeszcze każe im liczyć, zatrudniać księgowych i zwiększać biurokrację. „Tak, jesteśmy odpowiedzialni i będziemy to potwierdzać w swoim głosowaniu” – podkreśliła europosłanka. 

 

Wystąpienie Europoseł Anny Zalewskiej w Parlamencie Europejskim: